Informējam, ka šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatnes apkopo informāciju par Mājaslapas apmeklējumiem, palīdz uzlabot tās funkcionalitāti un nodrošina tehnisku servisa darbību. Turpinot lietot šo Mājaslapu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkāk par šo lasīt: Uzņēmuma personas datu apstrāde un privātuma politika.
NĪP logo
jelgava.lv
Meklēt rakstu

Lifta drošība – viena no svarīgākajām ēkas sastāvdaļām 

Publicēts: 20.12.2018

Lifts ir būtiska mājas sastāvdaļa, kas ikvienam iedzīvotājam sniedz ērtāku nokļūšanu līdz savam dzīvoklim. Brīdī, kad lifta darbība tiek pārtraukta, tas sagādā neērtības mājas iedzīvotājiem, it sevišķi tiem, kuri izmanto bērnu ratiņus vai veselības stāvoklis apgrūtina pārvietošanos. Liftu ekspluatācijas termiņš ēkās, kuras celtas vairākus desmitus gadus atpakaļ, tuvojas beigām vai ir beidzies. Kāds ir risinājums?

Lifts ir bīstama iekārta, tāpēc dzīvojamo māju pārvaldniekam - SIA “Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” (JNĪP) dzīvokļu īpašnieku uzdevumā jānodrošina droša lifta ekspluatācija, jāorganizē to pārbaudes un nepieciešamības gadījumā jāveic remontdarbi.


JNĪP šobrīd apsaimnieko 30 daudzdzīvokļu mājas, kuras ir aprīkotas ar 68 liftiem. Lifts daudzdzīvokļu mājā ir visu dzīvokļu īpašnieku kopīpašums un izmaksas, kas saistītas ar tā uzturēšanu, ir jāsedz visiem dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem. Maksa par lifta uzturēšanu un lifta elektrību tiek aprēķināta atbilstoši dzīvokļu īpašumu skaitam mājā, neatkarīgi no tā, kurā stāvā tas atrodas.


Lifti ir iekārtas, kas neatbilstošas lietošanas un uzturēšanas rezultātā var apdraudēt cilvēku dzīvību un veselību, vidi un materiālās vērtības. Ekspluatācijas laikā šīs iekārtas ir pakļautas likumā “Par bīstamo iekārtu tehnisko uzraudzību” noteiktajai valsts uzraudzībai un kontrolei, kā arī pārbaudēm. Bīstamo iekārtu uzraudzību un kontroli veic, kā arī tehniskās uzraudzības normatīvo aktu prasību ievērošanu uzrauga Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Personām, kuras savā komercdarbībā veic bīstamo iekārtu montāžu, remontu, tehnisko apkopi un modernizāciju, ir pienākums 10 darba dienu laikā paziņot PTAC par komercdarbības uzsākšanu un izbeigšanu šajā jomā.

Liftam jābūt apgādātam ar:

  • atbilstību apliecinošiem dokumentiem;
  • lietošanas dokumentiem un brīdinošiem uzrakstiem latviešu valodā;
  • pārbaudes zīmi, kas novietota uz bīstamās iekārtas vai, ja tas nav iespējams, tiek glabāta iekārtas tehniskajā pasē un apliecina, ka attiecīgā iekārta ir izturējusi pārbaudi;
  • pārbaudītam normatīvajos aktos paredzētajā apjomā un termiņos;
  • reģistrētam bīstamo iekārtu reģistrā, kuru uztur PTAC;

Liftu periodiskās apskates nepieciešams veikt katru dienu un tehniskās apkopes vienu reizi mēnesī. Avārijas gadījumā apkopes personāla ierašanās objektā jānodrošina ne vēlāk kā 15 minūšu laikā. Ja lifts ir apstājies un no tā nav iespējams izkļūt, tad pasažieru izlaišanu no lifta jānodrošina 30 minūšu laikā pēc izsaukuma saņemšanas.

Lielākā daļa liftu atrodas ēkās, kuras celtas pagājušajā gadsimtā, 70., 80. gadu beigās. Tas nozīmē, ka liftu kalpošanas laiks ir sasniedzis 28 - 46 gadus. Šo liftu iekārtu paredzētais ekspluatācijas laiks ir 25 gadi. Uzstādīto liftu drošību nosaka inspektors. Pārbaužu rezultātā tiek konstatēts, kādus remontdarbus nepieciešams veikt, lai liftu varētu turpināt ekspluatēt. Pretējā gadījumā lifta darbība tiek pārtraukta. Tāpēc, lai veiktu remontdarbus, dzīvokļu īpašniekiem ir jāpieņem lēmums par remontdarbu veikšanu un finansējuma nodrošinājumu.

Bieži vien tiek novērota nevīžīga attieksme pret lifta kabīni - tā tiek piegružota un apzīmētas sienas, kā arī tiek bojātas lifta pogas. Aicinām dzīvokļu īpašniekus un citus lietotājus saudzīgāk izturēties pret kopīpašumu - liftu, lai samazinātu to uzturēšanas izmaksas.

Esiet saimnieki savam īpašumam – mēs palīdzēsim!


Atgriezties atpakaļ
Visas tiesības ir aizsargātas © SIA "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde"
Pārpublicēšana ir atļauta, saglabājot atsauci uz ziņojuma vai attēla autoru un saiti uz avotu, kā arī sniedzot informāciju uzņēmuma e-pastā ([email protected]).
Autors patur tiesības liegt atsevišķu ziņojumu vai attēlu pārpublicēšanu.