Informējam, ka šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatnes apkopo informāciju par Mājaslapas apmeklējumiem, palīdz uzlabot tās funkcionalitāti un nodrošina tehnisku servisa darbību. Turpinot lietot šo Mājaslapu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkāk par šo lasīt: Uzņēmuma personas datu apstrāde un privātuma politika.
NĪP logo
jelgava.lv
Meklēt rakstu

JNĪP un Jelgavas tehnikuma sadarbība – labs piemērs duālās profesionālās izglītības īstenošanai 

Publicēts: 16.02.2015

Nupat Jelgavā aizvadīta diskusija «Darba vidē balstītas mācības». Tajā līdztekus Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Amatniecības kameras, Jelgavas domes un Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra pārstāvjiem piedalījās arī SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvaldes» (JNĪP) valdes loceklis Juris Vidžis, Jelgavas tehnikuma direktore Janīna Rudzīte un Jelgavas tehnikuma audzēknis Konstantīns Šahurovs, kurš duālās izglītības jeb darba vidē balstītas profesionālās izglītības sistēmas ietvaros apgūst nama pārziņa profesiju.

Darba vidē balstītu mācību ieviešana ir prioritārs Latvijas izglītības un nodarbinātības jautājums – lai tuvinātu profesionālo izglītību darba tirgus vajadzībām, profesionālās izglītības iestādes, īstenojot darba vidē balstītas mācības, nodrošina iesaistītajiem audzēkņiem ciešu teorētisko mācību un reālās darba vides sasaisti. Savukārt uzņēmums iesaistoties var sagatavot darbiniekus atbilstoši savām vajadzībām, tā potenciāli ietaupot līdzekļus jauna darbinieka ievadīšanai darba vidē.

Šajā procesā jau gandrīz gadu veiksmīgi iesaistās arī JNĪP – sākot ar 2014./2015. mācību gadu, Jelgavas tehnikumā sadarbībā ar JNĪP jauniešiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem ir iespēja apgūt izglītības programmu «Nekustamā īpašuma tirdzniecība un apsaimniekošana», pusotra gada laikā iegūstot namu pārziņa kvalifikāciju. Proti, teoriju jaunieši apgūst Jelgavas tehnikumā, kur kā lektori piesaistīti JNĪP speciālisti, savukārt praktiskās apmācības un kvalifikācijas prakse noritēs JNĪP pieredzējušu darbinieku vadībā.

Kā duālo izglītību vērtē eksperti un mācību procesa dalībnieki; kādi ir galvenie ieguvumi; ko var mācīties no pirmā gada pieredzes – uz šiem un citiem jautājumiem diskusijas dalībnieki centās rast atbildes, akcentējot tieši JNĪP kā darba devēja sadarbību ar Jelgavas tehnikumu. Būtiski, ka diskusijā piedalījās arī Konstantīns Šahurovs – viens no kopumā sešiem audzēkņiem, kas šobrīd apgūst nama pārziņa profesiju. Viņa atsauksmes par Jelgavas tehnikumā īstenoto programmu ir pozitīvas, un īpaši jaunietis akcentē JNĪP speciālistus, kuri māca programmas priekšmetus. Viņš ir pārliecinājies, ka šie cilvēki ne tikai profesionāli veic savus ikdienas darba pienākumus apsaimniekošanas uzņēmumā, bet arī ir kompetenti pedagogi. Turklāt darba vidē balstītas mācības ļauj gūt pilnīgāku priekšstatu par apgūstamo profesiju, jo kopā ar teorētiskajām zināšanām audzēkņi uzzina par to, kā tās tiek pielietotas praksē reālā uzņēmumā.

Savukārt J.Vidžis kā duālās profesionālās izglītības priekšrocības izglītības sistēmā min jauniešu motivāciju – izglītojamie zina, ka, uzrādot labus sasniegumus mācībās, tiks piedāvātas darba iespējas apsaimniekošanas uzņēmumā. Līdz ar to jaunieši ir motivēti un ieinteresēti ne tikai apgūt teoriju, bet arī izprast praktiskās nianses. Savukārt kā darba devējam viņam ir svarīgi, ka, uzsākot darbu, JNĪP iegūst darbinieku, kuram ir izpratne ne tikai par jomu kopumā, bet arī par darbu konkrētā uzņēmumā, jo izglītojamie tieši no uzņēmuma speciālistiem ir apguvuši profesionālās zināšanas. J.Vidžis arī akcentē, ka šī ir arī iespēja pašiem darbiniekiem, kuri iesaistījušies jauniešu izglītošanas procesā, sevi attīstīt, pilnveidot zināšanas un paaugstināt kompetenci.

Jāatgādina, ka Jelgavas tehnikumā sadarbībā ar JNĪP jauniešiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem ir iespēja pusotra gada laikā iegūt namu pārziņa kvalifikāciju. Prakses laikā tiek piešķirta stipendija, un par labām sekmēm var saņemt arī ESF stipendiju, kas ir no 70 līdz 115 eiro mēnesī. Mācību ilgums izglītības programmā «Nekustamā īpašuma tirdzniecība un apsaimniekošana» ir 1,5 gadi jeb 2120 stundas.

Diskusiju organizēja Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru un konsultāciju uzņēmumu «Dynamics University».


Atgriezties atpakaļ
Visas tiesības ir aizsargātas © SIA "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde"
Pārpublicēšana ir atļauta, saglabājot atsauci uz ziņojuma vai attēla autoru un saiti uz avotu, kā arī sniedzot informāciju uzņēmuma e-pastā ([email protected]).
Autors patur tiesības liegt atsevišķu ziņojumu vai attēlu pārpublicēšanu.