Informējam, ka šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatnes apkopo informāciju par Mājaslapas apmeklējumiem, palīdz uzlabot tās funkcionalitāti un nodrošina tehnisku servisa darbību. Turpinot lietot šo Mājaslapu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkāk par šo lasīt: Uzņēmuma personas datu apstrāde un privātuma politika.
NĪP logo
jelgava.lv
Meklēt rakstu

JNĪP atgādina: par nelegālām «ekstrām» mājoklī atbildīgs dzīvokļa īpašnieks        

Publicēts: 09.08.2013

Patvaļīga dzīvokļa atslēgšana no centralizētās apkures, nelikumīgi veikta «bunkura» izbūve zem pirmā stāva dzīvokļa un pašrocīgi «uzlabota» kanalizācijas sistēma – tās ir tikai dažas nelikumības, kuras pēdējā laikā dzīvokļu īpašumos atklājuši SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde» (JNĪP) speciālisti. Par dzīvoklī veiktajiem nesankcionētajiem darbiem atbildība jāuzņemas dzīvokļu īpašniekam, un atsevišķos gadījumos ar sekām nākas cīnīties cilvēkam, kurš dzīvokli iegādājies jau «uzlabotu».

Pirms dzīvokļa iegādes JNĪP aicina nepaļauties uz īpašnieka mutiskiem apgalvojumiem, bet pārliecināties par dzīvokļa faktiskā stāvokļa atbilstību Kadastra lietai, jo visas izmaiņas, kas legāli veiktas īpašumā, tajā ir redzams.

Civillikuma 864. pants nosaka, ka «visas uz lietu gulošās nastas un apgrūtinājumi jānes lietas īpašniekam». Tas nozīmē, ka, neskatoties uz to, ka nelegālas izmaiņas īpašumā ir veicis iepriekšējais īpašnieks, atbildība gulstas uz esošo īpašnieku un viņam vai nu ir jānovērš šāda nelikumīga pārbūve/izbūve, vai arī likumā noteiktā kārtībā jāatbild par šādas izbūves sekām, ja tas aizskar citu īpašnieku likumiskās intereses.

JNĪP apkopo tikai dažas uzņēmuma apsaimniekotajās mājās pēdējā laikā atklātās situācijas, kuru novēršana pašreizējiem dzīvokļu īpašniekiem prasīs ne mazums pūļu un līdzekļu.

• Dzīvokļa īpašums Meiju ceļā: iepriekšējais īpašnieks patvaļīgi dzīvokli atslēdzis no centralizētās siltumapgādes un, pārdodot dzīvokli, autonomo apkuri minējis kā būtisku priekšrocību, lai ieekonomētu uz komunālajiem maksājumiem. Pircējs, izvērtējot apkures izmaksas pilsētā, par dzīvokli ir gatavs samaksāt vairāk, taču tikai tad, kad īpašums jau iegādāts, atklāj, ka atslēgšanās no centralizētās apkures sistēmas veikta nelikumīgi.
JNĪP atgādina: ja šādas darbības veiktas nelegāli, nedz nama apsaimniekotājs, nedz siltumapgādes uzņēmums nav par to informēts, līdz ar to arī rēķini tiek izrakstīti pilnā apmērā saskaņā ar siltumskaitītāja rādījumiem atbilstoši dzīvokļa platībai. Turklāt šāda nelikumīga rīcība izjauc visas mājas apkures sistēmas darbību, kas rada būtisku kaitējumu gan mājas tehniskajam stāvoklim, gan citiem dzīvokļu īpašniekiem, kuriem šādā gadījumā par apkuri nākas maksāt vairāk, jo papildus jāmaksā arī par kaimiņa dzīvokļa apsildi. Pašreizējam dzīvokļa īpašniekam nu par saviem līdzekļiem, ievērojot visas prasības, jāveic centralizētās apkures pieslēgšana vai jālegalizē alternatīvā apkure.

• Dzīvokļa īpašums Loka maģistrālē: pirms vairākiem gadiem iegādāts dzīvoklis deviņstāvu mājas 1. stāvā. Iepriekšējais īpašnieks virtuves grīdā – dzelzsbetona plātnē mājas nesošajā konstrukcijā – izsitis caurumu un patvaļīgi izveidojis noeju uz pagrabu, kura atverama kā lūka. Visa atbildība par savulaik veikto nelikumīgo pārbūvi nu jāuzņemas pašreizējam īpašniekam.
JNĪP skaidro, ka šī situācija ir analoga gadījumiem, kad bez saskaņošanas dzīvoklī tiek demontētas sienas – tā ir patvaļīga iejaukšanās ēkas nesošajās konstrukcijās, kas tikai laimīgas sagadīšanās dēļ šajā gadījumā nav radījusi letālas sekas visai mājai. Pašreizējam dzīvokļa īpašniekam virtuvē izbūvētā lūka būs jānoslēdz ar monolītu plātni, ievērojot visas nepieciešamās būvniecības prasības.

• Dzīvokļu īpašumi Garozas ielā: saskaņā ar projektu mājā ir sausā tualete un dzīvokļos izbūvēta izlietne. Kanalizācija tiek novadīta krājakā, kas savulaik būvēta atbilstoši situācijai – dzīvokļiem ar daļējām ērtībām. Lai komforta līmeni uzlabotu, virkne dzīvokļu īpašnieku savos mājokļos nelikumīgi izbūvējuši sanitāro mezglu, pieslēguši veļasmašīnas, tā papildus noslogojot kanalizācijas sistēmu, kā rezultātā novadīto notekūdeņu apjoms krietni pārsniedz krājaku kapacitāti. Tas savukārt apkārtnē rada antisanitārus apstākļus, jo notekūdeņi plūst pāri pašreizējai situācijai vairs neatbilstošas ietilpības krājakām.
JNĪP, izvērtējot situāciju, konstatēja, ka konkrētajā situācijā bez tiešām vērienīgām investīcijām pilsētas kanalizācijai dzīvojamo māju nav iespējams pieslēgt, tādējādi nepieciešams ierīkot bioloģiskās nosēdakas. Un arī šajā gadījumā par nelegāli izbūvēto kanalizāciju īpašumā visa atbildība jāuzņemas pašreizējiem dzīvokļu īpašniekiem.

Par konstatētajām situācijām informēta arī pašvaldības Būvvalde. Iedzīvotājiem ir jāapzinās, ka mājokļa faktiskā stāvokļa atbilstība Kadastra lietai ir pašreizējā dzīvokļa īpašnieka atbildība, un arī minētajos gadījumos katram dzīvokļa īpašniekam jāuzņemas likumā noteiktā atbildība, tostarp nomaksājot sodu par nelegāli veiktajiem darbiem un sedzot izdevumus, kas radīsies, situāciju novēršot. Turklāt visos minētajos gadījumos darbus varēs veikt tikai pēc attiecīga projekta izstrādes un saskaņošanas atbildīgajās institūcijās un papildus tam pēc būvdarbiem īpašuma dokumenti būs jāsakārto atbilstoši faktiskajai situācijai.

JNĪP iedzīvotājiem, kuri vēl tikai plāno iegādāties dzīvokli, iesaka nepaļauties tikai pārdevēja teikto un pirms īpašuma iegādes rūpīgi pārbaudīt, vai faktiskā situācija dzīvoklī atbilst dokumentos fiksētajam. Ja radušās šaubas par kādas dzīvokļa īpašumā veiktās darbības likumību, JNĪP aicina vērsties pie atbildīgajām institūcijām vai nama apsaimniekotāja – katra situācija tiks izskatīta individuāli un kopīgiem spēkiem meklēts risinājums.


Atgriezties atpakaļ
Visas tiesības ir aizsargātas © SIA "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde"
Pārpublicēšana ir atļauta, saglabājot atsauci uz ziņojuma vai attēla autoru un saiti uz avotu, kā arī sniedzot informāciju uzņēmuma e-pastā ([email protected]).
Autors patur tiesības liegt atsevišķu ziņojumu vai attēlu pārpublicēšanu.